Lněný olej

23.02.2022

Proč o něm vlastně píši, protože jsem teď řešila ekzém na obličeji, a svým způsobem mě to donutilo jít do půstu, proto abych zjistila, co mi to mé tělo tímto projevem vlastně říká.

Když jste pár dní bez jídla více vnímáte a můžete se větší měrou pozorovat.

Padla otázka, co po 7 denním půstu bude dál ? Protože se mi to nechce ukončit klasicky, pomalým návratem k jídlu, ale mám ráda výzvy, ráda věci zkoumám a prožívám, rozhodla jsem se, že pár dnů budu pokračovat tak, že si ráno a večer dám lžičku čerstvě lisovaného lněného oleje. A uvidíme co to se mnou udělá a kam mne tato zkušenost zavede.

Vždy jsem měla ráda lněné semínko,  a často si ho přidávám čerstvě pomleté do cottage sýru.  "Teď bych si ho tedy fakt dala a s čerstvou chlebovou plackou...."

Lněné semínko je pro mne opravdu poklad a dáváme ho i naším koníkům.

Ale ano, v tuto chvíli, protože chci zatím zůstat u tekutých produktů, bude úžasný Bio lněný olej, čerstvě lisovaný  od Bewit. Už léta beru výrobky této firmy, a jsem s nimi opravdu spokojená. Krom toho Jirku, majitele firmy znám osobně, bydlí kousek a firma je v Ostravě, kde si každý v den otevřených dveří, které jsou momentálně v úterky, zajít přesvědčit na vlastní oči a získat tak fakta. Já mám i osobní zkušenosti a to je pro mne to nejdůležitější vodítko. 

Lněný olej se považuje za jeden z nejbohatších zdrojů esenciálních mastných kyselin. Vysloužil si tím i označení "olej třetího tisíciletí". Výjimečnost tohoto žluto-zlatého oleje spočívá především ve vysokém obsahu omega-3 mastné kyseliny α-linolenové, která je zastoupena až z 55 %. Omega-6 mastná kyselina linolová tvoří 13 %.

Zdravotní prospěšnost lněného oleje

  • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v těle
  • Pomáhá bojovat proti řadě nemocí, jako je např. mrtvice, srdeční infarkt (brání vzniku sraženin v tepnách)
  • Chrání tělo před vysokým krevním tlakem a zánětům
  • Posiluje imunitní systém
  • Pomáhá snižovat tělesnou hmotnost
  • Snižuje bolestivost či riziko artritidy v kloubech
  • Pomáhá bojovat s depresemi, hypertenzí, migrénou či lupénkou
  • Rozemleté lněné semínko je navíc vynikajícím přírodním zdrojem vlákniny, která zvětšuje objem stolice a olej v ní obsažený zvláčňuje sliznici. Doporučuje se proto k léčení zácpy a problémů při divertikulóze střev.

Lněné semínko obsahuje fytoestrogeny  Ty se podílejí na udržování normální hladiny cholesterolu v krvi.  Především vyvažují poměr mezi estrogenem a progesteronem, čímž působí na menstruační cyklus, pomáhají zlepšovat stav děložní sliznice a tím ovlivnit některé formy neplodnosti., také pomáhají při problémech souvisejících s menopauzou, menstruací a celkově mají vliv na normální funkci prsou.

Pro muže představuji významného pomocníka při nepříjemných potížích s prostatou a některé studie prokázaly, že pravidelná konzumace tohoto oleje může mít příznivé účinky při léčení mužské neplodnosti.

Zajímavou kapitolou u lněného oleje jsou tzv. lignany - látky, které mohou příznivě ovlivňovat hladinu hormonů v těle, mají antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky a mohou pomáhat v boji proti rakovině.

Lněný olej naše babičky používaly  k léčení angín, na bolesti krku, při kašli, nachlazení. Zevně na zánětlivou pokožku, opařeniny, spáleniny a i na spálenou pokožku sluníčkem.

Použití

Čerstvě lisovaný lněný olej je typický svou jemně oříškovou chutí s doznívajícími hořkými podtóny. Využívá se výhradně ve studené kuchyni, protože jeho tělu prospěšné látky jsou citlivé na vysoké teploty. Výborný je v kombinaci se studenými zeleninovými a luštěninovými saláty. Doporučujeme jím pokapat křupavý chléb nebo jiné oblíbené pečivo.
Lžíci lněného oleje můžete vmíchat také do jogurtu a tvarohu.Nebo si dát jednou denně lžíci oleje jen tak, je opravdu chutný, já si dávku rozdělila na ráno a večer :), ale to proto, že jsem v půstu.

Neprodleně po obdržení jej proto uskladněte do lednice a spotřebujte nejpozději do 3 měsíců. Po celou dobu skladování lněný olej taktéž ponechejte v originální lahvi z tmavého skla.